Tajemnice zdrowych i pięknych storczyków – gwarantują bujny rozkwit. Stosuje nie od dziś.
Tajemnice zdrowych i pięknych storczyków. Triki pozwalające uzyskać wyjątkowo dorodne kwiaty
Storczyk jest rośliną wymagającą szczególnej dbałości i troski ze strony właściciela. Roślina występująca głównie w tropikach potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji ze względu na swoją specyficzną strukturę.
Orchidea znana jest z powietrznych korzeni, które w jej naturalnym środowisku pozwalają jej funkcjonować bez kontaktu z ziemią, pobierając wszystko, co niezbędne do życia i rozwoju z kory drzew i powietrza. Korzenie służą storczykom do pobierania substancji potrzebnych do rozwoju oraz do utrwalenia się w podłożu, z którego wyrastają.
Korzenie orchidei również te tkwiące w podłożu są barwy zielonej. Korzenie storczyków zielonkawy kolor zawdzięczają chlorofilowi, którym są wypełnione, który aktywuje się pod wpływem światła słonecznego. Przezroczysta doniczka to jeden z sekretów lepiej rozwijających się, dorodnych storczyków.
Chorobę storczyka najłatwiej rozpoznać po barwie korzenia. Korzenie zdrowe są oczywiście zielone, chore rośliny wyróżniają się korzeniami o brązowej lub jasnoszarej barwie.
Jak uratować storczyk trawiony chorobą? Korzenie o barwie innej niż naturalna należy niezwłocznie przyciąć, co zapobiegnie rozprzestrzenianiu się choroby.
Jeśli korzenie storczyka rosną nad podłożem, zazwyczaj nie ulegają przyciemnieniu nawet pod wpływem choroby. Jak więc sprawdzić, czy powietrzne korzenie nalezą do zdrowej rośliny?
Umieszczenie orchidei pod wodą pozwoli na obiektywną ocenę jej stanu. Korzenie żywe i zdrowe powinny pojaśnieć oraz stwardnieć.
Korzenie chore nie zmienią swojego wyglądu, co jest sygnałem do tego, że konieczne jest ich przycięcie, by uratować roślinę. W pewnych sytuacjach przycinanie korzeni jest jednak stanowczo niewskazane. Korzeni nie należy ruszać szczególnie podczas kwitnięcia rośliny.
Dlaczego korzenie ulegają uszkodzeniu? Jak o nie zadbać?
Korzenie usychają z wielu powodów, jednym z nich jest brak wystarczającej ilości wody, drugim czynnikiem jest zazwyczaj pleśń wywołana nadmiarem wilgoci. Jak przyciąć korzenie, by nie uszkodzić rośliny?
Po ostrożnym wyjęciu storczyka z doniczki należy obejrzeć jego korzenie. Zniszczone fragmenty powinno się przyciąć, a miejsca po cięciu przemyć nadmanganianem potasu, lub też pokruszonym węglem drzewnym.
Comments are closed.