Przede wszystkim, że pochodzą z Niemiec. Tymczasem powstały one w Polsce, jak sugeruje ich nazwa – na Śląsku. Podobno po raz pierwszy pojawiły się w Raciborzu w 1241 roku. Wpisane są na listę produktów tradycyjnych województw opolskiego oraz śląskiego.
Dziurka w kluskach śląskich ma spełniać zasadniczo jedną, główną funkcję – być „miseczką” dla sosu, z którym zazwyczaj kluski są podawane. Istnieją jednak jeszcze dwa ciekawe powody robienia dziurki w klusce.
Pierwszy – podobno dzięki zagłębieniu gotuje się bardziej równomiernie.
Drugi – dzięki dziurce, kluski polane sosem wyglądają bardziej atrakcyjnie, niż gdyby jej nie było.
Sposób babci Ani spodoba się każdemu, kto nie lubi precyzyjnych przepisów. Wystarczy jeden sprytny trik. Ziemniaki obierz i wrzuć do gotowania. Kiedy będą już ugotowane, przepuść je przez praskę lub dokładnie utłucz.
Przełóż na blat i uformuj kulę. Podziel ją na 4 równe części. Ćwiartkę zabierz, a w to miejsce wsyp mąkę ziemniaczaną. Wyrób ciasto.
Dołóż odjętą wcześniej ćwiartkę ziemniaków. Wbij 1 jajko, posól do smaku (ok. pół łyżeczki ). Ponownie wyrób całe ciasto. Z tak przygotowanej masy rób kuleczki wielkości orzecha włoskiego. Następnie delikatnie naciskając na kuleczki palcem, zrób dziurki.
Comments are closed.