Przepyszne kluski z ziemniaków – przepis idealny. Zasmakuje wszystkim fanom ziemniaków oraz klusek.

Przepis ten z pewnością zasmakuje wszystkim fanom ziemniaków oraz klusek. Podane z dodatkiem okrasy z boczku oraz duszonej kiszonej kapusty podbiją niejedno podniebienie!

Składniki potrzebne do zrobienia klusek z duszoną kiszoną kapustą i omastą:

  • około 2 kg ziemniaków (im bardziej mączysta odmiana, tym lepiej)
  • 1 średniej wielkości jajko
  • około 2 szklanki mąki pszennej (może być więcej jeśli ciasto będzie za rzadkie, to zależy od odmiany ziemniaków)
  • 1 kg kiszonej kapusty
  • liść laurowy oraz kilka ziarenek ziela angielskiego
  • 2 łyżeczki soli
  • 1 średniej wielkości cebula
  • 5 plastrów wędzonego boczku lub słoniny
  • około 350 ml wody potrzebnej do duszenia kapusty

Przygotowanie:

Ziemniaki należy obrać, a następnie opłukać w zimnej wodzie. Kolejno zetrzeć na bardzo drobnych oczkach (jak na placki ziemniaczane). Uzyskaną masę ziemniaczaną należy przełożyć na cedzak z drobnymi oczkami, aby maksymalnie pozbawić je wody.

Kiedy masa będzie wystarczająco odcedzona, trzeba ostrożnie zlać wodę z wierzchu miski (ale nie wylewać, może być potrzebna, kiedy ciasto będzie za gęste), która znajdowała się pod cedzakiem i zebrać zgromadzoną skrobię i dodać ją do masy. W czasie, gdy ziemniaki będą ociekały z wody, warto przygotować kapustę.

Gdyby była za kwaśna, przed ugotowaniem dobrze będzie ją przepłukać w zimnej wodzie i dodatkowo pokroić na krótsze „nitki”. Do garnka, w którym będziemy dusić kapustę, wsypujemy połowę przygotowanego boczku i delikatnie podsmażamy. Następnie dodajemy kapustę, liść laurowy, ziele angielskie i zalewamy wodą.

Należy dusić ją pod przykryciem aż do uzyskania pożądanej miękkości. W następnej kolejności należy przystąpić do przygotowania klusek. W garnku nastawiamy osoloną wodę. Odsączone ziemniaki wraz z wytrąconą skrobią należy przełożyć do miski. Dodać jajko, mąkę i ewentualnie odrobinę soli (nie za dużo, bo woda także będzie osolona).

Po wymieszaniu masa powinna mieć konsystencję gęstej śmietany. Jeśli ciasto będzie za rzadkie należy dodać więcej mąki. Jeśli za gęste, wody spod ziemniaków. Kiedy masa jest gotowa, a woda wrze należy przystąpić do gotowania klusek. W tym celu, przy pomocy małej łyżeczki, każdorazowo zamaczanej we wrzątku, formujemy kluseczki i kładziemy na wodzie.

Jeśli kluski się rozpadają po zanurzeniu w wodzie to należy dodać więcej mąki do masy. Kluski należy gotować około 3-4 minut od wypłynięcia. Ugotowane kluski, warto przełożyć na chwilę do miski z bardzo zimną wodą. A następnie odcedzić. Taki zabieg zapobiegnie ich sklejeniu i nada im sprężystości.

Następnie na patelni należny podsmażyć pozostałą część boczku. Gdy boczek odpowiednio się zarumieni dodajemy cebulę i smażymy do zeszklenia. Kluski szare, bo tak też są nazywane, będą świetnie smakowały w towarzystwie omasty z boczku i cebuli oraz duszonej kiszonej kapusty.

Warto także spróbować je w innej wersji, delikatnie podsmażone razem z omastą i podane z dodatkiem kwaśnego twarogu. Ten zabieg spowoduje, że nabiorą one pięknego, złotego koloru i wtedy już na pewno nikt im się nie oprze!

You might also like

Comments are closed.

error: Zakaz kopiowania treści!