Zwykle chorzy opisują to jako poczucie braku kontroli nad mową, trudnością tego, co chcą powiedzieć. Może to przypominać mowę osoby pod wpływem alkoholu.
Dochodzi też do niezrozumienia tego, co inni chcą nam powiedzieć. Zdarza się, że problemy z mową są tak niewielkie, iż pozostają niezauważone, dlatego należy zachować szczególną czujność!
Osoba doznająca udaru może czuć ogólne osłabienie organizmu, trudności z wykonywaniem prostych ruchów, powodowane omdlewaniem kończyn. Pojawić może się również paraliż, częściowy lub całkowity. Zwykle prowadzi on do upadku, co może stanowić dodatkowe niebezpieczeństwo.
Taka sytuacja wymaga niezwłocznej pomocy medycznej. Aby szybko sprawdzić ten objaw w oczekiwaniu na ratowników możesz wykonać prosty test:
Otwórz szeroko dłonie, skieruj je ku górze i unieś je szeroko po bokach. Postaraj się wytrzyma c w tej pozycji 10 przez sekund. Jeśli któraś ręka opadnie, jest to oznaka osłabienia mięśni.
Ten objaw nie występuje zawsze, jednak jeśli poczujesz dziwne ukłucie po jednej stronie twarzy lub w kończynach, może to świadczyć o zbliżającym się udarze. Zachowaj spokój i poproś o pomoc.
Choć wiele osób w naszym społeczeństwie cierpi na migreny i każdy z nas doświadcza czasem niegroźnego bólu głowy, okazuje się, że on również może być zwiastunem udaru.
Z 588 przebadanych osób, które doznały w młodym wieku udaru z towarzyszącym mu bólem głowy, cierpiało na migreny. Objaw ten występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn, co nie oznacza jednak, że Panowie mogą go lekceważyć.
Comments are closed.